Japonca Karakterler “hiragana, katakana ve kanji”

Japonca Karakterler "hiragana, katakana ve kanji"

Japonca yazı sistemi iki tür karakterden oluşur: hece kana – hiragana (平 仮 名) ve katakana (片 仮 名) – ve Çince karakterler olan kanji (漢字). Her birinin farklı kullanımları, amaçları ve özellikleri vardır ve hepsi Japonca yazıda gereklidir.

Cümleler, Hiragana ve kanji ve bazen de katakana kombinasyonlarına sahip olacaktır. Hiragana ve katakana Japon diline özgüdür ve öğrencilerin Japonya’daki Japonca eğitimlerine başlamadan önce bu iki sistemde uzmanlaşmalarını şiddetle tavsiye ederiz. Kullanılan üç farklı karakter ve çeşitli karmaşık kullanım nedeniyle, Japonca yazı dili, ustalaşması en zor dillerden biri olarak tanımlanmaktadır.

Japonca karakterler, geleneksel Çince’de olduğu gibi soldan sıralanan sütunlarla yukarıdan aşağıya doğru sütunlarda veya İngilizce’de olduğu gibi yatay olarak soldan sağa okunabilir.

Hiragana

“Sıradan” veya “basit” kana anlamına gelen Hiragana, öncelikle yerel Japonca kelimeler ve gramer öğeleri için kullanılır. Japon dilindeki her ses, hecedeki bir karaktere karşılık gelir. Öğrenciler genellikle katakana ve kanji öğrenmeden önce hiragana öğreneceklerdir. Hiragana ayrıca furigana (ふ り が な) veya yomigana (読 み 仮 名) için de kullanılır.

Hiragna henüz bilmediğiniz kanji’yi okumanıza yardımcı olacaktır, bu da öğrencilerin önce hiragana konusunda uzmanlaşmasının önemli olmasının bir başka nedenidir. Çocuk kitapları genellikle hiragana dilinde yazılır.

Daha teknik bir not olarak, hiragana, okurigana (送 り 仮 名) veya fiilleri ve sıfatları değiştirebilen kanji köklerini takip eden ekler yazmak için kullanılır. Ayrıca, parçacıklar gibi dilbilgisi ve işlev sözcüklerinin yanı sıra kanji içermeyen veya çok resmi veya karmaşık kanji biçimleri olan diğer Japonca yerel sözcükler için de kullanılırlar. Bu temel Japonca karakterler, dakuten (濁 点) işaretçisi – veya bir handakuten (半 濁 点) işaretçisi eklenerek de değiştirilebilir. Tüm bunlar kafa karıştırıcıysa, endişelenmeyin – Japonca çalışırken hiragana’nın nasıl kullanıldığını anlayacaksınız.

Katakana

Katakana, öncelikle yabancı kelimeler ve isimler, alıntılar ve onomatopoeia için kullanılır. ギ – ギ リ gibi en kullanışlı Japonca sözcüklerden bazıları tercüme edilemez onomatopoeia’dır. Hiragana gibi, katakanada 5 tekil sesli, 40 ünsüz ve 1 tekil ünsüz vardır. Genellikle hem hiragana hem de katakana’yı gojyuon (五十 音) veya “elli ses” adı verilen 5 × 10’luk bir ızgarada görürsünüz. Gairaigo (外来 語) veya diğer ödünç kelimeler, バ ナ ナ veya muz gibi katakana ile yazılır. Yabancı isimler de benzer şekilde katakanada yazılır. Japonca olmayan bir adınız varsa, muhtemelen önce katakana’da adınızı nasıl yazacağınızı öğreneceksiniz.

Kanji

Birkaç bin Kanji karakter ve hepsinin farklı anlamları vardır, çoğu içeriğe bağlı olarak birden fazla telaffuza sahiptir. Örneğin 今日, “bugün” anlamına gelen kyō olarak veya “son günler” anlamına gelen konnichi olarak da okunabilir.

Farklı okumalar, Çince’den türetilen “ses okuma” olan onyomi (音 読 み, お ん よ み) veya “okuma anlamına gelen” ve yerel Japonca okuma olan kunyomi (訓 読 み) olarak kategorize edilir.

Japon ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenciler 2.000’den fazla jyoyo kanji (常用 漢字) öğrenirler veya düzenli olarak kanji kullanırlar. Kanji öğrenmek için gerçekten herhangi bir numara ya da kısayol yoktur. Her karakteri okuyarak öğrenmeli ve ezberlemelisiniz.

Çince

Üç Japon karakter sistemine ek olarak, Japonya’da sesleri hecelemek için kullanılan Roma alfabesini göreceksiniz . Rōmaji (ロ ー マ 字) veya roman harfleriyle yazılmış harfler, Japonca metinlerin, sokak tabelaları, sözlükler, ders kitapları ve pasaportlar gibi Japonca olmayan konuşmacıları hedef aldığı durumlarda kullanılabilir. Rōmaji, bilgisayarda yazarken de kullanılır. Japonca klavyeler kana ile yazma kapasitesine sahip olsa da, birçok kişi rōmaji dilinde sesleri ve karakterleri yazmak için latin alfabesini kullanır. Rōmaji karakterleri ilk öğrendiğinizde, Japonca kelimeleri okumanıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir